top of page

הסיפור שלנו

פורום החברות מבית איגוד הביטקוין (חל"צ) הוקם בשנת 2022. את הרעיון להקמת הפורום יזמו ניר הירשמן-רוב ושאולי רג'ואן, מתוך ההבנה שהתעשייה חווה התפתחויות רגולטוריות כמו סערות חורף -קשות, בלתי צפויות והרסניות, בעוד שהמציאות היא שונה: התפתחויות רגולטוריות הן דבר איטי במיוחד- כמו זרע שנזרע באדמה ולוקח לו שנים להתפתח, אבל כשהן יוצאות לאוויר העולם, קשה מאוד להתמודד איתן.

הירשמן ורג'ואן הביאו את הרעיון לוועד איגוד הביטקוין הישראלי וביקשו את רשותו להקים את הפורום, מתוך תפיסה של חלוקת עבודה- האיגוד יטפל בקהילת המפתחים, המתכנתות והמשתמשות, והפורום יטפל בתעשייה, תוך שהפורום יתמוך בפעילות האיגוד ויהפוך את התמיכה בקהילה לבת קיימא לאורך שנים.

איגוד הביטקוין בראשות מני רוזנפלד אישר את התוכנית, ורוזנפלד מונה ליו"ר פורום חברות הקריפטו, בלוקצ'יין וה-web3, כאשר מייד לאחר ההחלטה על ההקמה החלו הירשמן ורג'ואן לפנות לקרנות וחברות שונות אשר הצטרפו לפורום והפכו לחברים המייסדים והתומכים העיקריים שלו מאז- Collider VC, Aleph, Bits of Gold, Starkware, Fireblocks, Blox, Fuse, Masterkey, ולאחר מכן הצטרפה גם Chainalysis

 

הפורום פועל למען סדרה של מטרות:

 1. מתן תמיכה לחברות בוגרות, חברות סטארט-אפ ועסקים המעוניינים להשתמש או לפתח מוצרים, שירותים וטכנולוגיות בתחום המטבעות הדיגיטליים לרבות מטבעות מבוססי בלוקצ'יין, NFT, טוקנים שונים ונגזרות התחום השונות.

 2. עבודה עם הרשויות לבניית מסגרת רגולטורית עבור פעילות במטבעות דיגיטליים ככלל, לרבות מטבעות מבוססי בלוקצ'יין, NFT, טוקנים שונים ונגזרות התחום השונות, באופן שיאפשר מסחר ושימוש לכל החפץ בכך, ובאותה העת יקשה על ניצול לרעה.‏

 3. יצירת מודעות למטבעות דיגיטליים, לטכנולוגיות מבוססות בלוקצ'יין ולשימושים השונים של הטכנולוגיה.

 

אופן הפעולה של הפורום:

הפורום מנוהל בפועל על ידי שתי ועדות- הועדה המקצועית והועדה המנהלת. בשתי הועדות נמצאים גופים החברים בפורום. כל החברים מוזמנים לכל הפגישות, מקבלים את כל ניירות העמדה, המחקרים, והעבודות המבוצעות על ידי הפורום.

הועדה המנהלת מתכנסת בכל רבעון ומגדירה את החסמים העומדים בפני פיתוח ובניית האקוסיסטם. הפורום מוסמך לפעול אך ורק לטובת פתרון החמים הללו ולא לטובת עניין פרטי של כל אחת מהחברות. למעשה, הפורום לא יכול לעסוק בשום עניין פרטי של אחד החברים אלא אם הוא כחלק מטיפול באחד החסמים

את החסמים, ניירות העמדה, המחקרים ופעולות הפורום מאשרים בקונצנזוס בלבד. כלומר, אם יש מתנגד לפעולה מסוימת הפעולה לא תבוצע. אם יש מתנגד להוצאת של נייר עמדה או לדבר מה שכתוב בו, נייר העמדה לא יצא. הקונצנזוס הזה מבטיח כי הפורום ישמש אך ורק למטרות שהן ציבוריות, ומצויות בהסכמה מלאה בקרב הציבור. המנגנון הזה מבטיח שלא תהיה הטיה לכיוון סקטור מסוים- נשפי"ם, ברוקרים, מפתחי טכנולוגיה, סוחרים וכיוב'. הפעולות של הפורום מבוצעות אך ורק למען האינטרס הציבורי ומנגנון הקונצנזוס, השואב את מקורותיו הערכיים ממנגנוני קונצנזוס ברשת הביטקוין, פועל על מנת לוודא כי הפורום משרת אך ורק את טובת הכלל ולא טובת חבר כזה או אחר.

ניירות העמדה והמחקרים של הפורום מפורסמים בכלי התקשורת ובאתר הפורום והם מוצעים לשימוש חופשי של הציבור באתר האינטרנט של הפורום.

 

פעולות הפורום:

 1. ערכנו את כנס "פוליטיקה כלכלה וקריפטו", שמטרתו להציג את עמדות מקבלי ההחלטות בנוגע לשילוב מטבעות דיגיטליים בכלכלה הישראלית והעולמית. בכנס הציגה ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, מקבלי החלטות ולקחו חלק משרדי עורכי דין ורואי חשבון מהגדולים בישראל.

 2. הקמנו את קבוצת Report Hamas Donation, קבוצת חכמת המונים של קהילת הקריפטו הישראלית שהתרכזה באיתור ודיווח על כתובות ארנקי מטבעות דיגיטליים בהם משתמשים החמאס והחיזבאללה ודיווח עליהם לגורמי הביטחון על מנת שאלה יחסמו אותם.

 3. יצרנו שיתוף פעולה עם המטה הכלכלי ללוחמה בטרור על מנת לחבר בין מפתחים, חברות וצוותים ישראליים לבין גורמי הביטחון, הצרכים שלהם וגופים משיקים להם בעולם. מפגש ראשון בנושא התקיים במשרדי המט"ל בתחילת ינואר 2024.

 4. אנו מבצעים סדרה של פעולות הסברה לציבור באמצעות כלי התקשורת, על התחום והשלכות. כך למשל:

  1. וואלה ניוז: מאמר דעה: קריפטו מממן את חמאס? תחשבו שוב https://finance.walla.co.il/item/3634892

  2. Ynet: פרשנות ב- ynet  על מצב קהילת הקריפטו https://www.ynet.co.il/economy/article/o5kie6m7g

  3. אייס: "תנו לנו לשלם מיסים בישראל" הקריאה החריגה של עולם הקריפטו https://www.ice.co.il/crypto/news/article/995665

  4. דה מרקר: "לקח לנו תשעה חודשים לפתוח חשבון בבנק. אפילו השומר כבר הכיר את המצגת שלנו" https://www.themarker.com/technation/2022-10-30/ty-article/.premium/00000184-14a6-de18-a7df-17f6e97d0000

 5. ביצענו ופרסמנו לציבור הרחב סדרה של מחקרים על התחום:

  1. מחקר עומק על מצב תעשיית הקריפטו, בלוקצ'יין והווב3

  2. מחקר על יחס הבנקים לקבלת כספים שמקורם במטבעות דיגיטליים- נושא המשפיע עמוקות על הקהילה והתעשיה בתחום

  3. ביצענו השוואה של מדיניות הבנקים בנושא קבלת כספים שמקורם במטבעות דיגיטליים, השוואה המשרת את כלל הציבור המחזיק או המתכנן להחזיק במטבעות דיגיטליים.

  4. פירסמנו נייר עמדה על מבנים המאפשרים לקהילות מתכנתים ופעילים גלובליות להתאחד למען פיתוח בתחום המטבעות הדיגיטליים המכונות "DAO"

 • טלגרם שחור
 • Twitter
 • LinkedIn

ניר הירשמן

שותף מייסד, מנכ״ל

 • Twitter
 • LinkedIn

שאולי רג'ואן

שותף מייסד, חבר דירקטוריון והנהלה

הצוות המקצועי

 • MAIL
 • טלגרם לבן
 • LinkedIn
 • Twitter
bottom of page