top of page

דוח שנתי: מצב ההייטק לשנת 2024 מטעם רשות החדשנות


במהלך העשור האחרון, ובעיקר מאז 2018, חווינו פריחה חסרת תקדים בהשקעות בסטארטאפים ובהצטרפות עובדים לענף, שתרמו רבות לכלכלה הישראלית, אך נראה כי מסתמנת נקודת מפנה שמעלה מספר שאלות חשובות. רשות החדשנות פרסמה לאחרונה את הדוח השנתי שלה לשנת 2024, הדוח מציג תמונה מורכבת ומעניינת של ההייטק הישראלי שנמצא כעת בנקודת מפנה חשובה שקשה להתעלם ממנה.

 


בשנים האחרונות ההייטק הפך למנוע צמיחה מרכזי של המשק הישראלי, למעשה הענף לבדו תרם בממוצע כ-40% מהצמיחה בתוצר הישראלי (מאז 2018). מעבר לכך, הענף שימש כבולם זעזועים ששמר על יציבות כלכלית במשברים ובזמנים קשים. עם זאת, מאז 2022 חלה האטה בצמיחת ההייטק. מגמות מאקרו-כלכליות עולמיות, יחד עם נסיבות מקומיות בישראל, תרמו לירידה בקצב הצמיחה של הענף. הדוח שפורסם מעלה שאלה חשובה: האם ההייטק הישראלי יחזור למסלול של צמיחה, ייכנס לקיפאון, או שמא יתחיל להצטמצם?

 

מדדים כלכליים מרכזיים

למרות העלייה בגודל תוצר ההייטק ובייצוא הענף ב-2023, נרשמו ירידות במדדים חשובים אחרים. הצמיחה בתעסוקה בהייטק התמתנה ועמדה על 2.6%, קרוב לקצב הגידול הטבעי של האוכלוסייה. בנוסף, גיוסי ההון לסטארטאפים ירדו ב-55%, נתון מדאיג במיוחד בהשוואה להאבים אחרים בעולם.

 

השפעות המצב הביטחוני

המצב הביטחוני בישראל מאז אירועי ה-7.10 השפיע באופן משמעותי על תעשיית ההייטק. סקרים שנערכו מצביעים על כך שלמעלה משליש מהסטארטאפים שנמצאים בתהליכי גיוס הון מעריכים שהם יגייסו לפי שווי נמוך משווים האמיתי, בנוסף, ישנם עיכובים בפיתוח מוצרים ונרשמה האטה בפעילות העסקית של החברות.

 

חשיבות ההייטק לכלכלת ישראל לאור אתגרי התקופה

אין מחלוקת על כך שההייטק הוא מרכיב קריטי בכלכלה הישראלית, במיוחד בתקופה שבה צורכי המימון של המדינה הולכים וגדלים ואיתם הצורך בהכנסות ממיסוי הענף שמסייעות במימון צרכים ביטחוניים ואזרחיים כאחד, לכן יש חשיבות עליונה לשמור על פעילות כלכלית גבוהה. עם זאת, התלות הגבוהה בגורמים רב-לאומיים והפגיעה במוניטין הישראלי מציבים את ההייטק הישראלי במקום בעייתי. בהתאם לכך, יש צורך במדיניות ממשלתית שתבטיח שהענף לא ייכנס לתוואי של האטה או צמצום, מצב שעלול להוביל לפגיעה בכלכלה הישראלית כולה.

 

צעדים לעתיד

ראשית, חשוב לזכור כי הצלחת ההייטק בעבר אינה מבטיחה את הצלחתו בעתיד - אלא עלינו לפעול על מנת לאפשר את הצלחתו בעתיד. הדוח מציג מספר תכניות, ביוזמת רשות החדשנות, לתמיכה בענף. בדוח מוזכרות תכניות כגון הערוץ המהיר לחברות עם Runway קצר והשקת קרנות מימון (קרן ההזנק וקרן יוזמה). לצד זאת, רשות החדשנות רואה חשיבות רבה בהשקעה בחינוך איכותי ובפיתוח ההון האנושי הנדרש, לאורך כל המסלול החינוכי והמקצועי.

 

לסיכום, הדוח מדגיש את החשיבות של נקיטת צעדים ממשלתיים ואסטרטגיים על מנת להבטיח את המשך הצמיחה והתרומה של ההייטק לכלכלה הישראלית. אין ספק שנדרש מהממשלה לתת משקל רב יותר לצורך בהתוויית מדיניות ארוכת טווח שתשמור על ההייטק כמרכיב מרכזי בכלכלה הישראלית. הענף נמצא בפרשת דרכים קריטית ויש לפעול כדי להבטיח את עתידו.

 

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מה זה DAO- מענה לקול קורא של משרד המשפטים

ממש לפני פריצת מלחמת חרבות ברזל, הגשנו למשרד המשפטים את עמדתינו בנושא דאו. אנחנו מצרפים כאן את העמדה המלאה שלנו, שמסבירה איך אנחנו רואים DAO, ואיך, בעינינו, צריך לתפוס אותו. כאשר מבקשים להגדיר את המוש

Comentarios


bottom of page